Frankfurt nad Menem – najważniejsze informacje o mieście

Szukając ciekawego miejsca do zwiedzenia lub wybrania go w celach zarobkowych, nie można przechodzić obojętnie obok miasta Frankfurt nad Menem. Niemcy to kraj sąsiedni dla Polski, jednak z niewiadomych przyczyn nasi rodacy niewiele wiedzą o tamtejszej kulturze. Dochodzi do tego fakt, że niemieckie tereny pełne są ciekawych zleceń, które przyjmują polskie firmy, dzięki czemu nietrudno znaleźć tam rodaka, więc nierzadko nawet nie spotka się barier językowych.

Frankfurt nad Menem to niemieckie miasto na prawach powiatu, znajdujące się w środkowo zachodniej części tamtejszego państwa. Jego krajem związkowym jest Hesja. Frankfurt to piąte co do wielkości miasto w Niemczech, ponieważ zamieszkuje je niemal 750 tysięcy osób (dane z 2018 roku).

Tereny miejscowości posiadają długą historię, ponieważ sięgają I wieku naszej ery, w którym Rzymianie w danym obszarze wznieśli kilka obozów wojskowych. Później Frankfurt był wspominany w dokumentach z 793 r. W 1220 roku stał się wolnym miastem Rzeszy, co oznacza, że nie podlegał władzy cesarskiej. W tej miejscowości najczęściej odbywały się wybory na królów Rzeszy.

XV wiek był wyjątkowo owocny dla tego miasta, ponieważ w tamtym czasie nieopodal Frankfurtu wynaleziono druk, co przyczyniło się do rozwoju nauki i oświaty. Dzięki temu również od XV do XVII wieku odbywały się tam największe w Niemczech targi książki. Wznowiono je dopiero w 1949 roku. W 1866 roku miejscowość została wcielona do Prus, natomiast po II wojnie światowej znalazła się w kraju związkowym Hesja.

Dzisiaj Frankfurt pełni niezwykle ważną funkcję, ponieważ jest jedną z najważniejszych metropolii finansowych świata. Jednak aspekt gospodarczy to jedno, ponieważ miejscowość ta jest doskonałym pomysłem, by spędzić w nim miły weekend lub dłuższy czas. Warto zwiedzić na przykład Mainhattan, czyli jedną z ważniejszych dzielnic (na świecie!), która rozciąga się nad Menem i monumentalnie zaznacza krajobraz swoim istnieniem. Skupiając się jednak na samej rzece – można zamówić za dosłownie kilka euro rejs, dzięki czemu oglądanie okolicy może się odbyć bez żadnego zmęczenia! Przy brzegu znajduje się także promenada, z której dobrze widać Frankfurt nad Menem. Mapa wcale nie musi być potrzebna, ponieważ na miejscu można spotkać wielu przewodników.

Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest też Zeil, czyli największa handlowa ulica w mieście. Z racji swojej popularności często można tam spotkać ulicznych artystów, którzy popisują się swoim talentem.